Založ si blog

Psychiatria s. r. o.

Kde bolo, tam bolo, keď sa domnievate, že to bolo na Slovensku, nie ste ďaleko od pravdy, bolo raz jedno verejné zdravotníctvo, ktorému z papule korporátu trčali len päty a v takomto stave samozrejme nemohlo fungovať tak, ako sa od Ústavou garantovanej služby verejnosti očakáva.

V rámci tejto spolovice natrávenej a plnohodnotne otrávenej mašinérie sa nachádzal jeden odbor, ktorého lekári dokázali zdravého človeka napchať do ústavu na prechovávanie duševne chorých a nasledovať bude jeden skutočný príbeh o tom, ako sa jeden pacient len tak tak vyhol „bláznincu“.

Takže bol raz jeden známy jedného známeho, ktorý si z dlhej chvíle medzi zimným maľovaním surrealistických obrazov ladených do odtieňov modrej a letným zberom a spracovávaním liečivých rastlín našiel na nete online test známy ako Aspie quiz (stále dostupný aj v slovenčine) a tak nejako mu vyšiel pozitívne. Známeho známy sa v neskutočnej naivite spočívajúcej vo viere vo funkčnosť slovenského zdravotníctva objednal na psychodiagnostické vyšetrenie u jednej pani klinickej psychologičky, ktorá prisahala, že diagnostikuje poruchy autistického spektra. Po dvoch hodinách pokecu známemu známeho pani cvokárka povedala, že je zázračná cvokárka a už z pohovoru je jasné, že….. papier vám pošlem poštou. Známemu známeho prišiel domov výsledok „zázračnej diagnostiky“ bez diagnostiky, kde stálo čierne na bielom: „pacient má asi možno, pravdepodobne nejakú neznámu poruchu osobnosti“ a treba ísť psychiatrovi, ktorý všetok ostatný postup zmenežuje. Známemu známeho pani, ktorá sa volá ako jedna časť Srbska a ordinuje v Galante doporučila „najlepšieho psychiatra na svete a priľahlom ramene Galaxie“, ktorý ordinuje v takom malom žltom domčeku na okraji Galanty a má najmenšiu mysliteľnú čakáreň s najväčšími mysliteľnými nástennými hodinami. Známeho známy sa objednal, prišiel, vošiel do ordinácie a psychiater sa ho pýta: „mno čo to tu máme?“, napravil si typické psychiatrovské okuliarky na nose a známeho známeho sa opýtal, aký má vlastne problém. Známeho známy mu na to, že mu vyšiel pozitívny aspie quiz, čo by malo znamenať, že je asi autista, resp. aspík. Psychiater sa postavil a začal kričal, že to sa nedá vôbec liečiť, tak čo tu ten pacient vlastne hľadá. Potom sa posadil, pozrel do papiera od cvokárky a povedal známemu známemu, že na poriadne vyšetrenie potrebuje poriadnu diagnostiku, ktorú robí v okolí len jedna dobrá Múdra víla, teda vlastne klinická cvokárka, ktorá je špecialistka na poruchy autistického spektra, akurát zhodou okolností nemá zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou, takže pacient cáluj lóve. Ešte stále naivný známeho známy sa u špecialistky objednal, prišiel na vyšetrenie, dve hodiny sa hral s kockami, kreslil stromčeky a štruktúrovane pokecával na témy „ako ide život“, zacáloval 80 lóve a čakal na výsledok. A až vtedy sa začali diať veci.

Po týždni čakania známeho známy obdržal obálku so svojím menom, v ktorej sa nachádzali 4 kusy poctivého kancelárskeho papiera a na ňom nápis: Výsledok diagnostického vyšetrenia. Na začiatku konštatovanie, že proband spolupracuje a pod tým výťah zo štruktúrovaného pohovoru: Proband tvrdí, že je zázračný, počuje hlasy, uteká pred manželkou, upadá do bezvedomia. Pod tým výsledky diagnostických metód: IQ 121, rorschach – paranoidita, FPI – schizoidná porucha osobnosti, paranoidná porucha osobnosti, somatizácia, anankastická porucha osobnosti, chalan má šťastie, že prišiel, lebo ho práve začína zožierať schizofrénia a vlastne má práve v čase vyšetrenia záchvat s bludmi, teda si určite ani nepamätá, čo na vyšetrení povedal, takže sa nemôže sťažovať, že nepovedal to, čo na papieri napísala, že povedal.

Známeho známy v puberte trpel úzkostnými depresiami, keď dospel depresie zmizli, ale po prečítaní tohto zdrapu papiera sa tri dni nedokázal postaviť z postele. Po hektolitri vypitého ľubovníkového čaju sa zmohol na e-mail psychiatrovi, ktorému sa pokúšal vysvetliť, že to, čo mal povedať podľa papiera cvokárke vôbec nepovedal a pred vyšetrením nemal žiadne subjektívne psychické problémy, načo mu psychiater odpísal, že na základe mailu a obdržaného výsledku diagnostiky konštatuje, že známeho známy by mal zbaliť pyžamo, zubnú kefku a utekať na psychiatrickú kliniku na pozorovanie, pretože on takému ťažkému cvokovi už pomôcť nedokáže. Proband sa našťastie medzi časom na sociálnej sieti dostal do komunity aspíkov, kde sa zoznámil s ľuďmi, ktorí nazbierali pozoruhodne podobné „poruchy osobnosti“ a dostal radu, že sa má ísť nechať diagnostikovať na jedno z dvoch známych pracovísk zaoberajúcich sa diagnostikou porúch autistického spektra, lebo cvokári v strednej Európe sú jednoducho arogantní lempli. Tentokrát to už nebolo zo zvedavosti, ale z bytostnej nutnosti, pretože žiť s papierom preplneným duševnými chorobami a vedomím, že žiadne hlasy navyše v hlave nemáte jednoducho nie je možné.

Po vyhodnotení dotazníkov pre rodičov, osobných dotazníkov a štruktúrovaného rozhovoru pochopiteľného aj pre autistu prišiel papier so záverom: „vylučujem všetky poruchy popísané v predloženej diagnostike a potvrdzujem F 84.5 – aspergerov syndróm.

So „starým Hansom“ sa dá robiť všeličo, od pekára po prezidenta ruskej federácie, ale nie každému sa podarí prežiť pubertu ktorá je pre aspíkov kritickým obdobím bez následkov, ku ktorým patrí napríklad aj vyššie spomínaná úzkostná depresia. Keď sa však dostane do papŕč psychopata vyžívajúceho sa vo „vlastnej tvorbe“ verbalizácie probanda niekto, koho osobnosť sa nedostala cez pubertu bez následkov, jeho nehybné telo nájde náhodný okoloidúci visieť zo stromu, alebo ho nahlási rušňovodič ako súčasť nárazníka lokomotívy. V článku „Mačka nie je zdegenerovaný pes“ som uverejnil výzvu slovenským psychológom a psychiatrom, aby brali do úvahy aj to, že keď k nim príde niekto, kto si o sebe myslí, že je autista, tak môže byť skutočne autista namiesto schizofrenika, ktorého psychóza spočíva v presvedčení, že je autista a za pár dní sa za okolností nie nepodobných tým, ktoré popisujem tu jedna členka komunity pokúsila o samovraždu. Niekoľko rokov dozadu spáchalo samovraždu mladé dievča, ktorému jednoducho nebol nikto dostupný schopný naznačiť, že jeho divnosť nie je len jeho, ale že sú nás tisíce a navzájom si relatívne rozumieme a stačilo len málo, aby sa dnes tešilo zo života. Tieto tragédie sa budú diať dovtedy, dokedy budú v ordináciách klinických psychológov a psychiatrov sedieť nedovzdelaní ignoranti predpokladajúci, že pacient príde len vtedy, keď mu oni môžu predpísať nejaké tie tabletky.

 

Smutná realita humanizmu

07.08.2019

Svet sa mení, spoločnosť sa mení, názory sa menia, ale to čo sa hádam od vzniku Homo sapiens nezmenilo je nekonečná arogancia ľudí, ktorí nadobudli presvedčenie, že sú na dostatočnej spoločenskej viac »

Dúhové a nedúhové prajdy

20.07.2019

V hlavnom meste dnes došlo k dvom udalostiam, ktoré vyvolávajú širokú spoločenskú diskusiu a táto nemá žiadnu úroveň, tak do tejto "problematiky" prilejem trochu benzínu, aby vzniknuté plamene viac »

Návod na opustenie zombíkova

03.07.2019

Už asi dve hodiny nefungujú fotografie na facebooku a instagrame, tak si čítam zúfalé náreky užívateľov ochotných vyskočiť z okna ak do hodiny ich zmysel života nenabehne a nedostanú nejaké viac »

Národná rada, stožiar

Hlinov odkaz Dankovi: KDH vyvesilo na stožiar pri Pečnianskom lese kapitánsku výložku

19.08.2019 14:52

KDH tak reagovalo na iniciatívu predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý dal pred NR SR postaviť stožiar so štátnou vlajkou.

euro, bankovky, peniaze

Nad Nemeckom sa vznáša hrozba recesie

19.08.2019 14:29

Nemecká ekonomika by mohla v lete opäť klesnúť, keďže priemyselná produkcia sa znižuje pre nedostatok nových objednávok.

migrant dieťa deti tábor

Nemecko po prvý raz prevzalo deti svojich občanov bojujúcich za IS v Sýrii

19.08.2019 14:23

Berlínsky správny súd v júli rozhodol, že vláda musí príbuzných bojovníkov IS prijať naspäť do vlasti.

európska konferencia, tomislav dončev,

Bulharský vicepremiér: Sankcie proti Rusku nie sú založené na emóciách

19.08.2019 14:00

"Európska únia má veľa členov a niekedy je skutočne zložité nájsť záujmy, ktoré ich spoja. Západ a východ únie však majú viacero spoločných cieľov.“

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 29050x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu