Založ si blog

Študentský štrajk za budúcnosť života na Zemi

Dňa 15.03.2019 sa koná Svetový štrajk za budúcnosť klímy (podrobnosti nájdete na facebooku, kde nájdete aj odkaz na tento článok). Neviem, či o tom viete, ale predpokladám, že nie, pretože nebyť sociálnych sietí, médiá by sa „opomenuli zmieniť“ o tom, že sa koná niečo iné, ako varieté prezidentských kandidátov. Predtým, ako tie médiá podľahnú prianiam svojich ekonomicky hyperaktívnych vlastníkov a zo štrajku urobia teroristickú akciu, mali by ste vedieť zhruba nasledovné:

Ako si všetci okrem majiteľov ropných rafinérií, uhoľných baní a spoločností zaoberajúcich sa námornou prepravou plus ľudí neschopných kritického uvažovania, lebo im „bolo povedané“, teda jašterákov  už dávnejšie všimli, že meteorológovia, klimatológovia, hydrológovia a biológovia sa pokúšajú dostať k slovu, pretože chcú niečo dôležité povedať práve vám, teda ľudstvu. Z pozície pošahaného blogera síce ťažko zariadim, aby ľudstvo, ktoré sa viac zaoberá ekonomickou slobodou a efektívnosťou dosahovania zisku, teda výmenou pokreslených papierikov symbolizujúcich hodnotu začalo s procesom znižovania hrozby následkov antropocénnej extinkcie, ale pokúsim sa aspoň priblížiť, prečo práve štrajk, prečo práve študenti a prečo musíme urobiť všetko pre to, aby sme túto nám jedinú známu obývateľnú planétu nevymenili za tie pokreslené papieriky.

Keď sa pred tridsiatimi rokmi začali objavovať prvé znamenia klimatickej katastrofy, teda zvyšovanie množstva zadržiavanej tepelnej energie v atmosfére a neskôr, ale oveľa výraznejšie aj v oceánoch, objavilo sa niekoľko scenárov ďalšieho vývoja, medzi ktorými bol aj jeden, známy ako scenár hokejky, (nakreslite si graf, kde ja na vertikálnej osi teplota, na horizontálnej osi čas a do toho nakreslite položenú hokejku s čepeľou na pravej strane) nad ktorým sa veľká časť vedeckej verejnosti tej doby pousmiala, pretože to vyzeralo, ako keby sa jeho tvorcovia chceli zviditeľniť v bulvárnych médiách snahou šokovať verejnosť.

Dnes tu máme práve prebiehajúci práve tento scenár klimatickej zmeny a prvé tisíce živočíšnych a rastlinných druhov už to majú vďaka našej posadnutosti čiernym „zlatom“ a jeho derivátmi nenávratne za sebou. Vymieranie pokračuje prakticky rovnakým tempom, ako sa dostávame na čepeľ pomyselnej klimatickej hokejky a naši pravnuci už budú o značnej časti biosféry čítať len v knihách, teda keď tie knihy nepopália ako posledný dostupný zdroj energie v predpokladanej distopickej spoločnosti presadenej ako posledný pokus o udržanie si moci majiteľmi kapitálu.

Nebudem vás dnes otravovať vedeckými faktami, v prípade, že nie ste zmanipulovaní thing-tankami vyššie uvedených záujmových skupín, nájdete si ich sami, v tomto štádiu procesu likvidácie biosféry už aj na stránkach, ktoré boli pôvodne zamerané na „boj proti HOAX-u o globálnom otepľovaní“, ale napríklad aj na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu a kategórií „klimatológia“, ostatne minulý rok bol napríklad v Bratislave zase ten najteplejší v histórií a to sme tu mali fenomén La niňa, ktorý je pre strednú Európu charakteristický suchým chladnom. (tento rok nás čaká vlhké teplo z dôvodu El niňo, takže sa nesťahujte blízko k riekam). Okrem toho sme tu mali minulý rok najviac supercelárnych búrok v histórií, jedno tornádo a obrovské lokálne rozdiely v úrode vďaka nerovnomernému rozmiestneniu zrážok. Pritom sme z globálnej perspektívy na území, ktoré patrí medzi tie, ktoré majú byť ďalšími následkami klimatickej zmeny zasiahnuté stredne závažne, pričom najvýraznejší klimatický armagedon prebieha v arktickom a subtropickom klimatickom pásme.

Prečo práve štrajk a prečo práve študenti?

S iniciatívou študentského štrajku za záchranu klímy prišla švédska enviroaktivistka Greta Thunberg minulý rok, kedy sa rozhodla bojovať za znižovanie produkcie uhlíkových emisií, ktoré sú hlavnou zložkou pomyselného skleníka zadržujúceho v atmosfére tepelnú zložku slnečného žiarenia tým spôsobom, že namiesto chodenia do školy bude do tamojších volieb stáť s transparentom pred školou. Záujem médií však na seba neupriamila tým, že prejavila odpor voči zamieňaniu vhodnosti tejto planéty pre život za ekonomickú výkonnosť, ale tým, že v tom čase mala 15 rokov, aspergerov syndróm, ale aspoň ju to dostalo na ekonomické fórum nenažrancov v Davose, kde pravdepodobne ako prvá verejne vyhlásila to, čo si o ich hre na ekonomický výkon v kontraste s likvidáciou Zeme myslí a na klimatickú konferenciu OSN. Samozrejme mocnosti ukázali jej iniciatíve prostredník a pokračujú si vo svojom rozoberaní Zeme na súčiastky, veď po nás potopa. A tak sa z jej iniciatívy stal globálny školský štrajk za klímu, ktorý sa vo vyspelejších krajinách koná každý piatok, v krajinách, ktoré sú povedzme si pravdu trocha po zadu sa postupne zavádza do života.

Dnešní študenti sú generáciou, ktorá bude trpieť v najhoršej fáze klimatickej zmeny a trpieť bude aj v prípade, že by sme hneď zajtra prestali produkovať oxid uhličitý. Dôvodov je viac, medzi nimi napríklad ten, že sa nám už podarilo rozpustiť arktický permafrost do takej miery, že produkuje metán, ktorý je ešte výraznejším skleníkovým plynom. Jediné, čo nám zostáva je pripraviť ich na to, že svet ako ho dnes poznajú skončí a stane sa z nich generácia, ktorá bude namiesto užívania si života bojovať s následkami energetického luxusu ich otcov a dedov. Postavili sme ich do prvej línie vojny s následkami našej ekologickej hluchoty a posadnutosti pohodlným spôsobom života. Takže dnešní študenti sú práve tí, kto musí nám otvoriť oči a to za každú cenu. Ideálny by bol globálny generálny štrajk všetkých, ale systém by sa mohol zrútiť príliš rýchlo na to, aby sme ho dokázali pretvoriť na earth friendly.

P.s. My aspíci máme z pohľadu neurotypikov jednu strašne zlú vlastnosť a to takú, že je veľmi ťažké presvedčiť nás o správnosti čohokoľvek, čo je jednoznačne nesprávne, pretože neakceptujeme apelovanie na emócie, ktoré je hlavnou zložkou akejkoľvek propagandy, teda ak za niečo bojujeme, máme na to naozaj vážny dôvod.

 

Voloďa verzus Voloďa

07.03.2022

Dnes prebehlo ďalšie kolo „mierových“ rokovaní o tom, na akú frakciu makadamu bude Ukrajina rozdrvená predtým, ako niekomu rupnú nervy a stlačí červené tlačítko a Rusko predložilo prekvapivý návrh nie nepodobný teleshopingovým ponukám polovičnej ceny a pribalenia nepotrebných sprostostí k zakúpenej nepotrebnej sprostosti ak zavoláte do desiatich minút. No a [...]

Tvrdý reset rajskej záhrady

02.03.2022

Váženého čitateľa nasledujúceho článku vopred upozorňujem, že jeho predmetom je konšpiračná teória – ktorú som práve vymyslel, takže sa nemusí obávať, že by sa v nej okrem desiatok korelácií medzi ekonomickými a politickými anomáliami nachádzali nejaké znepokojujúce fakty. Vlado Putin z božej vôle diktátor je po tom, ako mu nevyšiel blitzkrieg nejaký [...]

Stručný návod na prežitie tretej svetovej

24.02.2022

Diplomacia nám zlyhala, Rusko žerie Ukrajinu, už dnes privítame prvé státisíce utečencov, ktorí našťastie hovoria príbuzným jazykom a sú to v podstate bratia slovania, potom príde buď hladomor, alebo nám helfne naša Únia a hladujúcich nejako nakŕmime. S týmto sa budeme musieť naučiť žiť, lebo dnes ráno sa to jednoducho stalo a Voloďa začal vyrábať nové cárske [...]

Trinh Xuan Thanh

NAKA začala v kauze únosu Vietnamca trestné stíhanie pre korupciu

30.11.2022 13:34, aktualizované: 13:55

Potvrdil to šéf polície Štefan Hamran. Doplnil, že kauzu dosiaľ nevyšetrovala polícia, ale Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry.

Russia Ukraine

Po energetike bombardujme banky, zavelil ruský generál vo výslužbe

30.11.2022 13:34

Po ničení ukrajinskej energetiky by sa mali ruské rakety zamerať na bankovú infraštruktúru, vyhlásil ruský generál vo výslužbe.

kalendár, 2020, šálka, papier, ceruzka

Pavol či Zuzana to nedotiahli ani do TOP 20. Aké sú najpopulárnejšie mená pre deti v tomto roku?

30.11.2022 13:27

Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra na základe štatistík ku koncu novembra.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Nemocnica v Prešove bude poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť

30.11.2022 13:14

Neodkladnú zdravotnú starostlivosť bude nemocnica poskytovať od štvrtka do nedele bez ohľadu na to, či lekári stiahnu alebo nestiahnu výpovede.

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 176339x
Priemerná čítanosť článkov: 3599x

Autor blogu