Založ si blog

Šťastnééééé a väsäläää

Dnes je jeden z tých dní, ktorých zmysel je natoľko iracionálny, že u nás hyperracionálnych jedincov známych vražednou logikou spôsobuje stavy blízke nechápačke tretieho stupňa * (*termín, ktorý som práve vymyslel a definuje stav zmätenosti takej intenzity, až jeden začne pochybovať o vlastnom duševnom zdraví) a teraz sa pokúsim vysvetliť, o čo vlastne ide.

Od rána, kedy ma zobudila prvá SMS správa obsahujúca slová ako ježiško, stromček, zvončeky, láska, šťastie, bohatstvo (autor si asi myslel, že keď mi ju pošle o šiestej, budem rozvarený z toho, že práve ON bol ten prvý vinšovač) sa prudko zvyšovala kadencia rovnako abstraktných pseudooriginálnych vinšovačiek, ktorým konkuruje len vagón obsahovo rovnakých polobásničiek na sociálnych sieťach, s tým rozdielom, že tieto majú navyše obrázkový podmaz rovnakej príchute vyprážaného gýču. Po odstránení rozprávkových postavičiek včetne ježiška je možné konštatovať, že neurotypici* (*ďalej len človeci) týmto spôsobom dávajú iným človekom najavo, že si prajú niečo diametrálne odlišné, ako po zbytok roka, teda namiesto priania aby susedom zhorelo auto chcú, aby boli susedia šťastní, bohatí a veselí, čo v kapitalizme asi nepôjde because capitalism.

Prečo sa ľudstvo snaží správať ako civilizácia počas krátkeho časového úseku medzi zimným slnovratom a novým rokom a zbytok roka sa hrá na vlka a zajaca?

Jeden z dôvodov, prečo si už staré pohanské kultúry osvojili oslavovať zimný slnovrat je ten, že sa v rámci solárneho roka dočkali ukončenia obdobia temnoty, teda Slnko sa konečne dvihlo z najnižšieho bodu nad horizontom, na ktorom trčalo dva týždne a človek ako živočích s dennou aktivitou jednoducho nie je psychicky stavaný na to, aby krátky deň vydržal dlhodobo. Dostavujú sa depresie, melanchólia, pasivita a nejeden v kontexte ročného obdobia závidí zvieratám prevádzkujúcim zimný spánok. Ničmenej s tým jedným stupňom nad horizontom krátky deň nekončí a v subarktickom klimatickom pásme si na poriadnu dávku infračerveného  žiarenia ešte počkáme. Tak sa kedysi v prvotno pospolnej spoločnosti vyvinul zvyk odpúšťať si v tomto období  navzájom huncútstva spôsobujúce mindráky a na uzmierenie, teda aby sme sa pod vplyvom krátkeho dňa navzájom nevyvraždili si vymieňame prezenty. Medzičasom sa do tohto zvyku primiešali dohodou stanovené ježiškové narodky, aby sa utlmil vplyv pohanských zvykov na rodiacu sa kresťanskú, dobre ovládateľnú a poslušnú kultúru, rimania dodali ryby, nemci stromček, amíci satana Clausa, sovieti deda Maróza a modernizovaná cirkev stredoeurópska straší deti tým, že darčeky im donesie všemohúci novorodenec osobne. Celý tento zlepenec mýtov, povier a rituálov sme si nazvali tradíciou, ale to by nebol až taký problém keby……

Nuž keby neexistovali morálne normy, ktoré sú v zdravej spoločnosti všeobecne akceptované a v tej chorej považované za slabosti, okrem jedného špeciálneho obdobia, keď sa človečenstvo hrá, že mu nie sú cudzie a vlastne je všetko O.K., lebo blížni sa milujú ako seba samých a čím väčší budget na darčeky, tým väčší altruista sa stáva z obdarovávača.

Zimný slnovrat oslavuje v rôznej podobe každá kultúra vyskytujúca sa severne od obratníka raka, len ten náš povestný tradičný predvianočný zhon, ktorého sa dopúšťame len preto, aby sme sa tri dni v roku zhostili hereckej role láskyplných ľudí robí presný opak toho, čo je cieľom sviatkov uzmierenia a hojenia sociálnych jaziev. K blbej nálade z nedostatku slnečného svetla pridá ešte blbšiu náladu z nákupného stresu, zahustí ju ešte blbšou náladou z nevďačnosti a výkriky z tmy v podobe ľúbivých SMS veršov s touto duševnou kalamitou veľkého rozsahu neurobia nič.

Existujú dve možnosti ako Vianoce prežiť v dobrom duševnom zdraví. Prvým – jednoduchším je netváriť sa, že sme niečo iné, ako zmanipulované hyperkonzumné stádo slúžiace korporátu na výrobu zisku tým, že vymieňame svoje životy a rodiny za pokreslené papieriky požehnané hodnotou a pokúsiť sa udržať si počas sviatkov sviatočnú náladu tým, že na pár dní vymeníme tie papieriky za svoje rodiny a nie darčeky. Tým druhým spôsobom,  neskutočne zložitým a takmer nerealizovateľným je mať sviatky radosti a pokoja stále, teda uvedomiť si to, čo kedysi hlásal nebohý John Lennon – zmyslom života je byť šťastný ,…..a podriadiť tomu svoje chute po materiálnych statkoch. Ja viem, rebríček hodnôt sa skoro nedá meniť, ale keď sa ozaj silno posnažíte a pomôže vám v tom vaše chápavé okolie, minimálne si ušetríte návštevu u psychiatra a ktovie, možno pomôžete k zmene aj blížnym svojim.

 

Voloďa verzus Voloďa

07.03.2022

Dnes prebehlo ďalšie kolo „mierových“ rokovaní o tom, na akú frakciu makadamu bude Ukrajina rozdrvená predtým, ako niekomu rupnú nervy a stlačí červené tlačítko a Rusko predložilo prekvapivý návrh nie nepodobný teleshopingovým ponukám polovičnej ceny a pribalenia nepotrebných sprostostí k zakúpenej nepotrebnej sprostosti ak zavoláte do desiatich minút. No a [...]

Tvrdý reset rajskej záhrady

02.03.2022

Váženého čitateľa nasledujúceho článku vopred upozorňujem, že jeho predmetom je konšpiračná teória – ktorú som práve vymyslel, takže sa nemusí obávať, že by sa v nej okrem desiatok korelácií medzi ekonomickými a politickými anomáliami nachádzali nejaké znepokojujúce fakty. Vlado Putin z božej vôle diktátor je po tom, ako mu nevyšiel blitzkrieg nejaký [...]

Stručný návod na prežitie tretej svetovej

24.02.2022

Diplomacia nám zlyhala, Rusko žerie Ukrajinu, už dnes privítame prvé státisíce utečencov, ktorí našťastie hovoria príbuzným jazykom a sú to v podstate bratia slovania, potom príde buď hladomor, alebo nám helfne naša Únia a hladujúcich nejako nakŕmime. S týmto sa budeme musieť naučiť žiť, lebo dnes ráno sa to jednoducho stalo a Voloďa začal vyrábať nové cárske [...]

Trinh Xuan Thanh

NAKA začala trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca

30.11.2022 13:34

Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval parlamentnom brannobezpečnostnom výbore, ktorý sa zaoberá týmto prípadom.

Russia Ukraine

Po energetike bombardujme banky, zavelil ruský generál vo výslužbe

30.11.2022 13:34

Po ničení ukrajinskej energetiky by sa mali ruské rakety zamerať na bankovú infraštruktúru, vyhlásil ruský generál vo výslužbe.

kalendár, 2020, šálka, papier, ceruzka

Pavol či Zuzana to nedotiahli ani do TOP 20. Aké sú najpopulárnejšie mená pre deti v tomto roku?

30.11.2022 13:27

Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra na základe štatistík ku koncu novembra.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Nemocnica v Prešove bude poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť

30.11.2022 13:14

Neodkladnú zdravotnú starostlivosť bude nemocnica poskytovať od štvrtka do nedele bez ohľadu na to, či lekári stiahnu alebo nestiahnu výpovede.

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 176332x
Priemerná čítanosť článkov: 3599x

Autor blogu