Založ si blog

Šťastnééééé a väsäläää

Dnes je jeden z tých dní, ktorých zmysel je natoľko iracionálny, že u nás hyperracionálnych jedincov známych vražednou logikou spôsobuje stavy blízke nechápačke tretieho stupňa * (*termín, ktorý som práve vymyslel a definuje stav zmätenosti takej intenzity, až jeden začne pochybovať o vlastnom duševnom zdraví) a teraz sa pokúsim vysvetliť, o čo vlastne ide.

Od rána, kedy ma zobudila prvá SMS správa obsahujúca slová ako ježiško, stromček, zvončeky, láska, šťastie, bohatstvo (autor si asi myslel, že keď mi ju pošle o šiestej, budem rozvarený z toho, že práve ON bol ten prvý vinšovač) sa prudko zvyšovala kadencia rovnako abstraktných pseudooriginálnych vinšovačiek, ktorým konkuruje len vagón obsahovo rovnakých polobásničiek na sociálnych sieťach, s tým rozdielom, že tieto majú navyše obrázkový podmaz rovnakej príchute vyprážaného gýču. Po odstránení rozprávkových postavičiek včetne ježiška je možné konštatovať, že neurotypici* (*ďalej len človeci) týmto spôsobom dávajú iným človekom najavo, že si prajú niečo diametrálne odlišné, ako po zbytok roka, teda namiesto priania aby susedom zhorelo auto chcú, aby boli susedia šťastní, bohatí a veselí, čo v kapitalizme asi nepôjde because capitalism.

Prečo sa ľudstvo snaží správať ako civilizácia počas krátkeho časového úseku medzi zimným slnovratom a novým rokom a zbytok roka sa hrá na vlka a zajaca?

Jeden z dôvodov, prečo si už staré pohanské kultúry osvojili oslavovať zimný slnovrat je ten, že sa v rámci solárneho roka dočkali ukončenia obdobia temnoty, teda Slnko sa konečne dvihlo z najnižšieho bodu nad horizontom, na ktorom trčalo dva týždne a človek ako živočích s dennou aktivitou jednoducho nie je psychicky stavaný na to, aby krátky deň vydržal dlhodobo. Dostavujú sa depresie, melanchólia, pasivita a nejeden v kontexte ročného obdobia závidí zvieratám prevádzkujúcim zimný spánok. Ničmenej s tým jedným stupňom nad horizontom krátky deň nekončí a v subarktickom klimatickom pásme si na poriadnu dávku infračerveného  žiarenia ešte počkáme. Tak sa kedysi v prvotno pospolnej spoločnosti vyvinul zvyk odpúšťať si v tomto období  navzájom huncútstva spôsobujúce mindráky a na uzmierenie, teda aby sme sa pod vplyvom krátkeho dňa navzájom nevyvraždili si vymieňame prezenty. Medzičasom sa do tohto zvyku primiešali dohodou stanovené ježiškové narodky, aby sa utlmil vplyv pohanských zvykov na rodiacu sa kresťanskú, dobre ovládateľnú a poslušnú kultúru, rimania dodali ryby, nemci stromček, amíci satana Clausa, sovieti deda Maróza a modernizovaná cirkev stredoeurópska straší deti tým, že darčeky im donesie všemohúci novorodenec osobne. Celý tento zlepenec mýtov, povier a rituálov sme si nazvali tradíciou, ale to by nebol až taký problém keby……

Nuž keby neexistovali morálne normy, ktoré sú v zdravej spoločnosti všeobecne akceptované a v tej chorej považované za slabosti, okrem jedného špeciálneho obdobia, keď sa človečenstvo hrá, že mu nie sú cudzie a vlastne je všetko O.K., lebo blížni sa milujú ako seba samých a čím väčší budget na darčeky, tým väčší altruista sa stáva z obdarovávača.

Zimný slnovrat oslavuje v rôznej podobe každá kultúra vyskytujúca sa severne od obratníka raka, len ten náš povestný tradičný predvianočný zhon, ktorého sa dopúšťame len preto, aby sme sa tri dni v roku zhostili hereckej role láskyplných ľudí robí presný opak toho, čo je cieľom sviatkov uzmierenia a hojenia sociálnych jaziev. K blbej nálade z nedostatku slnečného svetla pridá ešte blbšiu náladu z nákupného stresu, zahustí ju ešte blbšou náladou z nevďačnosti a výkriky z tmy v podobe ľúbivých SMS veršov s touto duševnou kalamitou veľkého rozsahu neurobia nič.

Existujú dve možnosti ako Vianoce prežiť v dobrom duševnom zdraví. Prvým – jednoduchším je netváriť sa, že sme niečo iné, ako zmanipulované hyperkonzumné stádo slúžiace korporátu na výrobu zisku tým, že vymieňame svoje životy a rodiny za pokreslené papieriky požehnané hodnotou a pokúsiť sa udržať si počas sviatkov sviatočnú náladu tým, že na pár dní vymeníme tie papieriky za svoje rodiny a nie darčeky. Tým druhým spôsobom,  neskutočne zložitým a takmer nerealizovateľným je mať sviatky radosti a pokoja stále, teda uvedomiť si to, čo kedysi hlásal nebohý John Lennon – zmyslom života je byť šťastný ,…..a podriadiť tomu svoje chute po materiálnych statkoch. Ja viem, rebríček hodnôt sa skoro nedá meniť, ale keď sa ozaj silno posnažíte a pomôže vám v tom vaše chápavé okolie, minimálne si ušetríte návštevu u psychiatra a ktovie, možno pomôžete k zmene aj blížnym svojim.

 

Nerešpektujem tvoj názor

05.06.2024

Kedysi strašne dávno, začiatkom pandémie takého škaredého vírusu, ktorý v tých dobách ešte nemal vedomosť, že najlepší spôsob, ako sa rozmnožiť je nezabiť svojho hostiteľa posadil vtedajší duch doby väčšinu človečenstva k monitorom a displejom zariadení určených na komunikáciu a šírenie názorov. Netrvalo dlho, kým si všakovakí podnikavci uvedomili, že Alex [...]

Free hate culture

16.05.2024

Keď sa spoločnosť nachádza v rozklade a umenie si chce zachovať svoju spoločenskú funkciu, musí zobrazovať svet ako meniteľný…… ale nie slňječkármi…… dezolátmi už určite nie…… tí druhí sú dementi, ožralci, feťáci, vlastne to ani nie sú ľudia…..tak do nich. Nuž tak nejako to od včera vyzerá nielen na sociálnych sieťach. [...]

Radšej zdaniť, ako zožrať

26.04.2024

Po najnovšom vynáleze slovakistanskej parasociálnej vlády, ktorú si pospolitý ľud slovenský zvolil v hrôze z toho, že z vodovodu potečie namiesto vody LGBTQI, hrôze z toho, že budú musieť zhruba 10 minút bojovať proti ruským „bratom“ a hrôze z všadeprítomných amerických agentov,…. teda dani z cukru, ktorá musí byť, aby sa efektívnejšie bojovalo proti [...]

izrael, gaza, palestína

Izrael nariadil evakuáciu civilistov z východnej časti mesta Chán Júnis

22.07.2024 08:25

Izrael uviedol, že v oblasti plánuje operáciu proti obnoveným raketovým útokom a aktivitám militantov.

Joe Manchin

Senátor Joe Manchin zvažuje kandidatúru na prezidenta USA

22.07.2024 08:03

Senátor ešte predtým, ako prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kampane za svoje znovuzvolenie, vyzval Bidena, aby prenechal miesto mladším.

2355120357

Masakre a hrdinovia v Minsku. Vojaci bez munície hádzali zápalné fľaše, Hitlerovho hlavného okupanta zabila chyžná. Čo sa potom s ňou stalo?

22.07.2024 08:00

Tento mesiac uplynulo 80 rokov od oslobodenia Minsku. Nemecká okupácia bieloruského mesta trvala 1100 dní. Dlhé mesiace utrpenia mali veľkých hrdinov.

čína, filipíny

Čína a Filipíny dosiahli dohodu o spornej plytčine v Juhočínskom mori

22.07.2024 07:24

Rozhodujúca dohoda bola dosiahnutá po sérii stretnutí medzi filipínskymi a čínskymi diplomatmi v Manile a výmene diplomatických nót.

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 200142x
Priemerná čítanosť článkov: 3639x

Autor blogu