Založ si blog

Veľká prestávka v hyperkonzume

Ani sme sa nestačili spamätať zo šoku spôsobeného drakonickými opatreniami na zastavenie „tlsťocha“ (prezývka vírusu SARS-CoV2, ktorú vyfasoval kvôli značnej veľkosti viriónu) a máme na svete prvé následky izolácie, ktorú ako opatrenie proti šíreniu zaviedla väčšina krajín sveta s výnimkou Greatest Britain, kde politici rozhodli, že hromadné spaľovanie mŕtvych je lacnejšie, ako ekonomický kolaps.

Zatiaľ čo taká Gretchen Thunbergovie vyzýva na zníženie spotreby, ako nástroja na zníženie emisií skleníkových plynov, dovalí sa matka príroda, ktorú prestal jeden premnožený živočíšny druh baviť, dostaneme od nej päsťou medzi oči a zrazu máme internety zaplavené fotografiami benátskych delfínov, modrej oblohy nad Čínou a však skúste vyjsť von ( v dostatočnej vzdialenosti od potenciálne nakazených) a zhlboka sa nadýchnuť, zbytok toho, čo chcem napísať pochopíte ľahšie, ako keby som vypisoval siahodlhé traktáty na tému – zastav priemysel, vyliečiš planétu.

Jednoducho sme sa na pár týždňov zavreli v obývačkách a svet okolo sa hneď začal podobať na ten, ktorý si dnešní štyridsiatnici pamätajú zo svojho detstva. Expresne rýchlo sme prešli z túžby „mať“ na túžbu zostať zdraví, prípadne prežiť a začíname pociťovať to, od čoho nás systém hyperkonzumného kapitalizmu pekne dlho držal v úctivej vzdialenosti, teda samotné jadro ľudskej existencie.

Predstavte si, ako si vyjdete s priateľmi, ktorých poznáte naživo do prírody a rozprávate si príhody zo života namiesto sedenia v kaviarni s random kolegom z práce v tichu prerušovanom vyťukávaním prázdnych fráz do messengera. Namiesto monitora praskajúce drevo v ohnisku, namiesto sushi a pizze opekané jablká napichnuté na lieskových paliciach a okolo vietor v korunách stromov, cez ktoré po západe slnka presvitajú hviezdy. Žiadny nový ajfón, žiadne šérovanie memes, žiadne ponáhľanie sa. Takto nejako vyzeral život vašich otcov a dedov, keď práve netrávili čas v práci, kde nemuseli rýchlosťou konkurovať strojom. Bol to svet v ktorom sa neoplatilo študovať psychiatriu, lebo by ste mali príliš málo klientov na to, aby vás to uživilo.

Jeden známy používa pomerne často frázu: „Nepri**beš, nevysvetlíš“ a práve teraz si prežívame bolesť, ktorú také „pri**banie“ od matky prírody prináša. Možno sa po zahojení rany necháme naviesť späť na kultúru „chcenia“, lebo inak trhová ekonomika, ktorá je „tým najlepším systémom, aký sme ešte pár týždňov dozadu mohli mať“ utrpí také škody, že všetci prídeme o svoje pokreslené papieriky a budeme strašne chudobní, alebo zistíme, že bohatstvo nie je to číslo, ktoré poniektorým svieti na výpisoch z účtov, ale niečo celkom iné. Nazvime to napríklad bohatstvom reálneho žitia svojich životov, alebo bohatstvom ducha.

Kedysi dávno som bol moderátorom slovenskej odnože hnutia Zeitgeist, ktoré sa pokúšalo rozšíriť do všeobecného povedomia ideu zdrojovej ekonomiky, čo je navrhnutý socio-ekonomický systém, v ktorom je ekonomický konštrukt substrátom pre rozvoj samotného ľudstva vo všetkých aspektoch a zároveň ochraňuje prírodné zdroje pred vyčerpaním. Hnutie som opustil a onedlho prestalo byť aktívne, pretože tak nejako nebola idea zdrojovej ekonomiky zaujímavá pre štandardné médiá, ktorých majitelia by nemali problém skôr rozšíriť „zaručenú informáciu“, že sme banda satanistov a nie že by to niektoré aj neurobili a tiež nebola zaujímavá pre novú ekonomicky aktívnu generáciu, ktorá bola už v rámci základného „vzdelania“ indoktrinovaná k chceniu. Dnes si znova dokážem predstaviť, že by som sa dožil aspoň postavenia základov takéhoto systému. Nie preto, že je výhodný, ale preto, že som presvedčený o tom, že je lepší, ako ten, ktorý sa dnes zvíja v bolestiach.

Po každej búrke vyjde slnko, ale každá poriadna búrka po sebe zanechá následky, ktoré slúžia ako pripomienka ťažkých časov, ktoré sme ako druh prekonali. A možno je to aj pripomienka toho, že ak sa vydáme nesprávnym smerom, skôr či neskôr príde ďalšia búrka, pred ktorou sa niektorí z nás nebudú mať kam schovať.  Tak si užite pohľad na modrú oblohu bez dymiacich komínov a namiesto živenia ponorkovej choroby z prítomnosti svojich rodín okolo premýšľajte. Väčšina z nás má na premýšľanie vyčlenenú kopu času a možno pri tom aj niečo nové vymyslíme.

 

Free hate culture

16.05.2024

Keď sa spoločnosť nachádza v rozklade a umenie si chce zachovať svoju spoločenskú funkciu, musí zobrazovať svet ako meniteľný…… ale nie slňječkármi…… dezolátmi už určite nie…… tí druhí sú dementi, ožralci, feťáci, vlastne to ani nie sú ľudia…..tak do nich. Nuž tak nejako to od včera vyzerá nielen na sociálnych sieťach. [...]

Radšej zdaniť, ako zožrať

26.04.2024

Po najnovšom vynáleze slovakistanskej parasociálnej vlády, ktorú si pospolitý ľud slovenský zvolil v hrôze z toho, že z vodovodu potečie namiesto vody LGBTQI, hrôze z toho, že budú musieť zhruba 10 minút bojovať proti ruským „bratom“ a hrôze z všadeprítomných amerických agentov,…. teda dani z cukru, ktorá musí byť, aby sa efektívnejšie bojovalo proti [...]

Nestrieľaj blížneho svojho

28.12.2023

Ani tohtoročné Vianoce sa nezaobišli bez úspešného pokusu samozvaného teroristu o zapísanie sa do dejín krviprelievania a tentokrát šialený masový vrah udrel tak blízko územia Slovakistanu, až to v nejednom vyvolalo úzkosti. Zdeformované médiá hnané túžbou po senzácii začali „informovať“* (*špekulovať bez štipky morálky) o tom, kto a čo vlastne ten [...]

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 197205x
Priemerná čítanosť článkov: 3652x

Autor blogu