Založ si blog

Hypotetické riešenie krízy

Máme krízu. Zdravotnícku, ekonomickú, na základe správanie pána premiéra aj krízu kritického úsudku. Z televízie je počuť fňukanie novej vlády, že sa niečo nedá, lebo niekto nekúpil dosť testov na to, aby každý vedel, či je zdravý, alebo nakazený (ako keby horúčky a suchý kašeľ neboli dostatočné dôkazy toho, že je niekto nakazený.) Už takmer globálne platia brutálne nedemokraticky vyzerajúce opatrenia na zmiernenie šírenia vírusu, ktoré síce pomáhajú, ale pomôžu len tej krajine, ktorá bude konať a nie vyplakávať. Ako by sme teda v alternatívnej meritokratickej realite riešili náš domáci problém? ( nemám na mysli rozklepaného premiéra, tomu by mali stačiť anxiolytiká)

Nuž predstavme si, že vírus je nepriateľská armáda a my máme nedostatok vojakov na to, aby nás pred touto armádou ubránili. V prvom rade by sme začali mobilizovať, v rovnako prvom rade by sme nasadili všetky použiteľné výrobné prostriedky, aby sme vyrobili dostatok účinných zbraní a v neposlednom rade by sme prestali vyplakávať, ako všetci otrčíme kopytá, všakže pán najvyšší predstaviteľ „vlády“.

Teraz si tento vojnový scenár prenesme do zdravotníctva. Napadli nás také maličké ježkovité v podstate neživé guličky, proti ktorým pravdepodobne nemáme dostatok vojakov – lekárov. Máme opatrenia, ktoré nám poskytujú nejaký ten čas na vyplakávanie, teda čo to trepem, prípravu. Školy nefungujú, ale máme odborníkov, sediacich doma, ktorí vedia laickej verejnosti ukázať, ako sa obsluhuje pľúcna ventilácia, ako sa ošetruje pacient v ťažkom zdravotnom stave a máme asi 15% obyvateľstva, ktoré má IQ nad 120 a teda je schopné podľa inštrukcií pomôcť kolabujúcemu zdravotníctvu s ošetrovaním chorých. Máme dokonca hneď niekoľko spoločností vyrábajúcich pľúcnu ventiláciu a teda máme aj možnosť vyrobiť dostatok zbraní. Máme veľké množstvo ľudí, ktorí majú vyštudované stredné zdravotnícke školy a študentov medicíny. Takže máme k dispozícií všetky ingrediencie na postavenie sa valiacej sa horde vírusov.

Namiesto fňukania by sme teda mohli, teda v prípade, že sa nám vláda psychicky nezrúti od zúfalstva zobrať to, čo máme a postaviť to na frontovú líniu vojny. Vytvoriť rýchlokurz obsluhy zdravotníckej techniky a začať s náborom ľudí, ochotných pomáhať. Tých je na slovensku veľa, čo sa dá vydedukovať z množstva dobrovoľníkov, ktorí sa vrhli do šitia rúšok pre ostatných ľudí. Voláme to altruizmus.  Aby sme zvýšili akcieschopnosť takejto armády, urobíme nábor medzi ľuďmi, ktorí už chorobu prekonali a sú tým pádom imúnni. Týmto zároveň zvýšime akcieschopnosť celého zdravotníctva, keby došlo k útoku na hlavné veliteľstvo – odborných lekárov. S postupujúcou pandémiou bude prudko stúpať nezamestnanosť, pretože podnikateľský sektor, hlavne malí a strední podnikatelia nebudú mať dostatok odbytu a teda nebudú mať na výplaty. Namiesto živenia hromady nezamestnaných ľudí schopných a ochotných pomáhať, urobíme z týchto ľudí hrdinov.

Takto nejako by mohlo vyzerať štátnické riešenie krízy. Nanešťastie už po pár hodinách od zostavenia vlády máme istotu, že štátnici sa momentálne vo vedení krajiny nenachádzajú, čo bude mať za následok oveľa väčšie straty, ako samotný vírus.

Touto neplánovanou úvahou by som rád vytiahol naším pštrosom hlavy z piesku a prefackal ich, aby sa uvedomili. To, že nepriateľ nie je viditeľný voľným okom a nedá sa s ním diplomaticky vyjednávať  nie je dôvod domnievať sa, že nie je vojna.

Voloďa verzus Voloďa

07.03.2022

Dnes prebehlo ďalšie kolo „mierových“ rokovaní o tom, na akú frakciu makadamu bude Ukrajina rozdrvená predtým, ako niekomu rupnú nervy a stlačí červené tlačítko a Rusko predložilo prekvapivý návrh nie nepodobný teleshopingovým ponukám polovičnej ceny a pribalenia nepotrebných sprostostí k zakúpenej nepotrebnej sprostosti ak zavoláte do desiatich minút. No a [...]

Tvrdý reset rajskej záhrady

02.03.2022

Váženého čitateľa nasledujúceho článku vopred upozorňujem, že jeho predmetom je konšpiračná teória – ktorú som práve vymyslel, takže sa nemusí obávať, že by sa v nej okrem desiatok korelácií medzi ekonomickými a politickými anomáliami nachádzali nejaké znepokojujúce fakty. Vlado Putin z božej vôle diktátor je po tom, ako mu nevyšiel blitzkrieg nejaký [...]

Stručný návod na prežitie tretej svetovej

24.02.2022

Diplomacia nám zlyhala, Rusko žerie Ukrajinu, už dnes privítame prvé státisíce utečencov, ktorí našťastie hovoria príbuzným jazykom a sú to v podstate bratia slovania, potom príde buď hladomor, alebo nám helfne naša Únia a hladujúcich nejako nakŕmime. S týmto sa budeme musieť naučiť žiť, lebo dnes ráno sa to jednoducho stalo a Voloďa začal vyrábať nové cárske [...]

György Gyimesi

VIDEO: Ako Gyimesi učil Pčolinského správne vyslovovať meno György

30.11.2022 14:46

Pčolinský: Dúfam, že som vaše meno vyslovil správne. Gyimesi: Nie, nesprávne. Pčolinský: Prosím, opravte ma.

nemecko polícia

Vrah dvoch policajtov dostal v Nemecku doživotie

30.11.2022 14:45

Páchateľ sa snažil zakryť pytliactvo, v aute mal pri kontrole 22 čerstvo zastrelených jeleňov a srncov.

Trinh Xuan Thanh

NAKA začala v kauze únosu Vietnamca trestné stíhanie pre korupciu

30.11.2022 13:34, aktualizované: 13:55

Potvrdil to šéf polície Štefan Hamran. Doplnil, že kauzu dosiaľ nevyšetrovala polícia, ale Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry.

Russia Ukraine

Po energetike bombardujme banky, zavelil ruský generál vo výslužbe

30.11.2022 13:34

Po ničení ukrajinskej energetiky by sa mali ruské rakety zamerať na bankovú infraštruktúru, vyhlásil ruský generál vo výslužbe.

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 176343x
Priemerná čítanosť článkov: 3599x

Autor blogu