Založ si blog

Postlockdownový blackout

Už sme sa vytešovali, ako sme ten Covid predsa len dobehli a urobili z neho konečne tú náckami už dávnejšie skloňovanú chrípečku, teda ani nie tak my, ako krajiny, kde z očkovania neurobili politickú tému a konšpiračného strašiaka a už tu máme prúser jak bejk, pretože prispatá ekonomika sa začala budiť a zobudila sa v novej postieľke na neznámom mieste, vlastne na úplne inej planéte, lebo múdre hlavy z europarlamentu stihli vyviesť huncútstvo, ktoré má také grády, že „ekologické“ pestovanie bioetanolu a bionafty obrábanej mašinkami na naftu a rafinované mašinkami na uhlie sa naňho zďaleka nechytá. Dokonca s obdobne pitoreskným efektom, lebo cena elektriny kopom z otočky prerazila hranicu rentability opätovného spustenia uhoľných elektrární. Čo čert nechcel, snaha EÚ o ekologizáciu energetického sektora sa navyše zrazila s ruským ekonomickým huncútstvom, spočívajúcom v tom, že si Gazprom povedal, že Čína je lepší parťák, ako nejaká Európa, ktorá stále vykrikuje, ako Putin zavraždil v podstate každého, koho môžu západné médiá označiť za hrdinu demokracie* a tak nám priškrtili ventily na plynovodoch. *(jedná sa o sarkastický úlet, pretože Rusko samozrejme priškrtilo ventily z dôvodu, že nemajú dostatočné ťažobné kapacity na súčasné kŕmenie prebúdzajúcej sa čínskej vševyrábajúcej ekonomiky a nejakej hnusnej Európy)  Cena elektrickej energie na trhu rastie posledných pár týždňov exponenciálne a bratři Češi dnes skonštatovali, že nárast ceny elektriny robí za posledný deň nejakých 200%, čo je neklamný znak toho, že nám začína kolabovať najpodstatnejší sektor určujúci cenu čohokoľvek, čo ste si nevypestovali na záhradke, alebo nenarúbali v lese. Ekonomickí analytici si už ani nijako výrazne nedávajú servítku pred ústa, keď vo svojich analýzach používajú slovíčka ako „občianske vojny“, „hladomor“, „nástup extrémizmu“. No a keď už spomínam ten extrémizmus, tak máme výnimočnú možnosť vyskúšať si, ako extrémny je centrizmus a pravicový „liberalizmus“.

Naši poväčšinou pravicovo liberálni politici, na čele s ujom Krajniakom už skúšajú upokojovať občanov, že keď im nebude stačiť na zaplatenie účtov za elektrinu výplata, môžu si naordinovať splátkový kalendár, čo moja autistická hlava spracovala tak, že keď nemáš tisíc € na elektrinu, môžeš platiť 999€ do chvíle, kým niekde nezoženieš peniaze na zaplatenie toho posledného eura. Možností je veľa. Prestať jesť, odsťahovať sa do lesa, na ulicu, predať obličku, kreativite sa medze nekladú. Teda samozrejme len v prípade, že nepatríte k horným 10000, ničmenej aj tí si vyskúšajú novú dobu temna, len trochu inak.

Po zobchodovaní najbližšej opcie na dodávku plynu a elektriny sa začnú diať veci a to v tomto poradí: Najprv prídu účty za plyn a energiu, ktoré povedú zhruba 30% slovače pod hranicu energetickej chudoby, pretože si nebudú môcť dovoliť platiť účty za energie. Keďže prichádza chladná časť roka a nie každý má alternatívny zdroj tepla, začne sa zvyšovať počet samovrážd a nápad majetkovej kriminality. Hneď na to začnú prudko stúpať ceny potravín, čo spôsobí, že slovač sužovaná chladom a tmou začne trpieť podvýživou a chorobami, ktorým podvýživa prospieva, vrátane „hnusoby“. A hladujúci človek nemá morálne prekážky rabovať, aby prežil. Následne začne kolabovať priemysel výrazne závislý na elektrickej energií a plyne, takže nastane mohutná vlna prepúšťania zamestnancov hutníckeho priemyslu. Zastavia sa píly, cementárne, ceny stavebných materiálov sa dostanú do takých relácií, že môj sused konečne prestane každý deň bzučať karbobrúskou a šuchotať miešačkou. Zastaví sa stavba diaľníc. V poslednom dejstve energetického kolapsu dôjdu štátu peniaze na prevádzku nemocníc, úradov, škôl a tie nové obrnené transportéry za dve miliardy hádam stihne štát kúpiť aspoň týždeň predtým, ako hladujúci dav prenikne cez kordóny hladujúcich policajtov do „národnej“ rady a ukončí „liberálnu demokraciu“ na Slovensku. No a potom je už len na nás, ktorý „extrém“ si vyberieme, resp. ktorý „vocca“ nás zase presvedčí, že je ten pravý, ale skôr dúfam, že to bude ten ľavý, lebo pravica v období kolapsu ekonomiky vie akurát tak obviňovať a prskať síru.

Voloďa verzus Voloďa

07.03.2022

Dnes prebehlo ďalšie kolo „mierových“ rokovaní o tom, na akú frakciu makadamu bude Ukrajina rozdrvená predtým, ako niekomu rupnú nervy a stlačí červené tlačítko a Rusko predložilo prekvapivý návrh nie nepodobný teleshopingovým ponukám polovičnej ceny a pribalenia nepotrebných sprostostí k zakúpenej nepotrebnej sprostosti ak zavoláte do desiatich minút. No a [...]

Tvrdý reset rajskej záhrady

02.03.2022

Váženého čitateľa nasledujúceho článku vopred upozorňujem, že jeho predmetom je konšpiračná teória – ktorú som práve vymyslel, takže sa nemusí obávať, že by sa v nej okrem desiatok korelácií medzi ekonomickými a politickými anomáliami nachádzali nejaké znepokojujúce fakty. Vlado Putin z božej vôle diktátor je po tom, ako mu nevyšiel blitzkrieg nejaký [...]

Stručný návod na prežitie tretej svetovej

24.02.2022

Diplomacia nám zlyhala, Rusko žerie Ukrajinu, už dnes privítame prvé státisíce utečencov, ktorí našťastie hovoria príbuzným jazykom a sú to v podstate bratia slovania, potom príde buď hladomor, alebo nám helfne naša Únia a hladujúcich nejako nakŕmime. S týmto sa budeme musieť naučiť žiť, lebo dnes ráno sa to jednoducho stalo a Voloďa začal vyrábať nové cárske [...]

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna

Putinova anexia vykrúca paragrafy a rozmazáva hranice

03.10.2022 15:22

Rusko zabralo časť území Ukrajiny a vyhlásilo ich za svoje. A teraz sa Ukrajina zrazu legálne stala agresorom, ktorý sa zmocnil časti územia Ruska, tvrdí ruský politológ.

vojna na ukrajine

Ruský informačný priestor sa po neúspechoch v Charkovskej oblasti a Lymane zásadne mení

03.10.2022 15:20

Kremľom sponzorované médiá a ruskí vojenskí blogeri kritizujú byrokratické zlyhania mobilizácie.

zalohovanie pet flias plastov a plechoviek

Podnikateľ Sabol žaluje Tarabu za ohováranie. Poslanec ho obvinil, že zarába na fľaškomatoch

03.10.2022 14:56

Poslanec Tomáš Taraba obvinil podnikateľa Jána Sabola, že systém zálohovania fliaš nastavili politici tak, aby na tom zahrábal. Sabol ho žaluje.

Mikulec

SR, ČR, Maďarsko a Rakúsko chcú riešiť nelegálnu migráciu spoločne

03.10.2022 14:55

Opatrenia chcú prijímať tak, aby sa udržal voľný pohyb v rámci schengenu.

stefan4exocet

Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia. (Chomsky)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 174479x
Priemerná čítanosť článkov: 3561x

Autor blogu